Новини проекту
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 41 людина

Сторінка бібліотекаря

Дата: 17 грудня 2021 о 10:53
Автор: Цапун В. С.

Поради бібліотекаря

Основними напрямками діяльності бібліотекаря є інформаційне забезпечення навчально-виховного процесу в школі та пропаганда читання як форми культурного дозвілля та інтелектуального розвитку.

Бібліотекар виконує такі обов’язки: організовує роботу бібліотеки закладу, формування, облік і збереження бібліотечного фонду; складає каталоги,  картотеки, довідники,  тематичні списки і огляди літератури; обслуговує учнів і працівників школи на абонементі і в читальному залі,  організовує і проводить пов’язану з цим інформаційну роботу (книжкові виставки, вітрини та інші заходи щодо пропаганди книг);  здійснює підбір літератури за вимогою читачів; оформляє предплату закладу на періодичні видання, контролює їх доставку; організовує читацькі конференції, літературні вечори та інші масові заходи.

Бібліотека — це не тільки місце, де видаються книги. Проводячи індивідуальну бесіду із читачами, виявляючи їм допомога у виборі книг, бібліотекар активно впливає на формування особистості читача, його поглядів, відносин. Він так само, як і педагог, виховує в них гарний смак, учить відрізняти високомистецьку літературу від низькопробної.

У бібліотеку читачі звертаються за порадою, допомогою в доборі необхідної для навчання або роботи літератури. Тому бібліотекар повинен добре орієнтуватися як у художній, науково-популярній, так і в спеціальній літературі. Він оцінює книгу або статтю по ступеню її труднощів або популярності, з'ясовує основну тему художнього твору й доходить висновку про те, для якої категорії читачів дана книга може бути корисною й цікавою. Тут бібліотекар виступає в ролі критика й знавця соціальних, психологічних і вікових особливостей читача.

Успішній роботі бібліотекаря сприяють не тільки професійні знання й уміння, але також і деякі психологічні властивості особистості, зокрема, комунікативні, що проявляються в різних способах і прийомах спілкування із читачами. Працівникові бібліотеки постійно доводиться мати справу з більшою різноманітністю характерів, смаків, інтересів читачів. Легкість у спілкуванні, такт і емоційна витримка, делікатність і привітність — такі якості характеру допомагають бібліотекареві щонайкраще встановити із читачами взаєморозуміння, потрібний тон розмови, розташовують читача до відвертого прояву своїх інтересів.

. Бібліотекар не повинен боятися чорної роботи. Не повинні вибирати професію бібліотекаря ті, підкреслювала вона, хто переслідує тільки особисті інтереси, люди замкнені, грубі, злі, ледачі, безвідповідальні, повільні, неврівноважені й бездуховні.

Бібліотекар повинен уміти розподіляти й перемикати свою увагу. Наприклад, реєструючи обрану книгу у формулярі одного читача, він одночасно вислухує прохання наступного. І стало бути, перемикається з однієї тематики на іншу. Таки образом, бібліотекар постійно робить розумову роботу, яка практично не видна з боку, але яка супроводжує майже всі його професійні дії.

До пам'яті бібліотекаря пред'являються підвищені вимоги. Основними знаряддями праці для нього є формуляри книг і читачів, реєстраційні зошити, різні картки обліку (лише одних облікових форм налічується 26 найменувань). Крім того, за день бібліотекареві доводиться прочитувати або переглядати сотні назв книг, прізвищ авторів і читачів. Дуже допомагає йому в роботі асоціативність пам'яті, тому що йому доводиться асоціювати цифри з назвами відділів бібліотечних фондів, прізвища авторів з найменуванням книг і т.д. Інша особливість пам'яті бібліотекаря полягає в просторовому запам'ятовуванні місць розташування книг, розділів, закладок у читацьких формулярах і ін. Бібліотекареві доводиться багато говорити. Тому якщо вимова його недостатньо чітка, йому необхідно її тренувати. Навантаження на слухове сприйняття також значна: вимова в деяких читачів не завжди буває ясною.

Діяльність бібліотекаря полягає немов би із двох частин: робота із читачами й робота по «ту сторону абонемента» — бібліографічна робота. Робота безпосередньо із читачем містить у собі такі трудові функції, як видача книг, журналів, відповіді на запитання, ради й рекомендації. Сюди ж входить організація тематичних літературних конференцій, книжкових виставок, пов'язаних з ювілейними й пам'ятними датами.

Бібліографічна робота містить у собі наступні основні процеси:

  • комплектування книжкового фонду та фонду підручників (тут від кваліфікації бібліотекаря, його оперативності й ретельності, знання інтересів і запитів «своїх» читачів залежить те, як буде укомплектований фонд бібліотеки) ;

  • облік бібліотечного фонду (приймання книг, журналів і брошур відповідно до певних документів: рахунку, накладних, актів);

  •  обробка книжкових фондів і організація каталогів (на кожній книзі проставляється шифр і інвентарний номер, наклеюється кишенька для формуляра, який є свого роду паспортом книги, по якому видно, як вона читається; каталоги (тематичні, алфавітні та ін.), які створює бібліотекар-бібліограф, служать для читачів ключем, орієнтиром у неозорому океані літератури);

  • розміщення й зберігання бібліотечного фонду (віднесення тієї або іншої книги до певного розділу відповідно до прийнятої класифікації бібліотечного фонду, дотримання правил зберігання книг, дрібний ремонт їх — підклеювання і т.д.).

            Бібліотекар-бібліограф повинен знати:    історію України; історію культури; українську й закордонну літературу; психолого-педагогічні дисципліни; загальний курс бібліотекознавства, бібліотечні фонди й інформаційно-пошукові системи, організацію й керування бібліотечною справою, історію бібліотечної справи в Україні та за кордоном; історію книги; основи інформатики; принципи роботи з читачами; основи бібліографії, літературу для дітей і галузеві бібліографії; питання зберігання й використання науково-технічної документації; методику пропаганди книжкових знань серед населення; основи проведення експертизи й визначення практичної цінності науково-технічної інформації й ін. Професію можна одержати з відривом і без відриву від виробництва у вузах культури, держуніверситетах і педінститутах. А ви можете, щоб упевнитися в правильності власного вибору, попрацювати у своїй шкільній бібліотеці.

Електронний документообіг з'явився із поширенням комп'ютерів як більш вигідна економічна й екологічна альтернатива паперовому. У США та країнах ЄС ним активно користуються вже понад десяток років. В Україні ж електронний документообіг набирає популярності лише зараз, стаючи must have для бізнесу, а судячи з тенденцій, які ми спостерігаємо у 2019 році: курс на всеохопну диджиталізацію, держава у смартфоні, — і для держави також.

Зважаючи на загальні тенденції, розберімося разом із основними визначеннями, що входять до поняття електронного документообігу.

Електронний документообіг — це сукупність процесів створення, обробки, погодження, надсилання, отримання, а також зберігання електронних документів, що здійснюється у цифровому форматі. Основними елементами електронного документообігу є: 

  • електронний документ;

  • кваліфікований електронний підпис;

  • позначка часу.

Електронний документ — це документ, інформація в якому створена та збережена за допомогою електронних даних, що генеруються комп'ютерними засобами. Підписують електронні документи кваліфікованим електронним підписом (КЕП), що надає йому юридичної сили. 

КЕП — удосконалений кваліфікований електронний підпис, який створюється з використанням засобу кваліфікованого електронного підпису і базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа. Кожен КЕП має два ключі: секретний — який є лише у власника, ним накладається сам підпис, і відкритий ключ, за допомогою якого можна перевірити справжність накладеного електронного підпису.

Позначка часу фіксує дату та точний час, які присвоюються документові у момент підписання. При вирішенні судових спорів, вона гарантує його юридичну силу документу.  

Що потрібно для електронного документообігу? 

Перехід із паперового документообігу на електронний — процес поступовий, починається він з вольового рішення керівництва. І час цього переходу залежить від масштабу та особливостей бізнес-структури компанії. 

Крок № 1. Дослідити, які програмні продукти для електронного документообігу пропонують розробники. Linkos Group — розробник програми М.E.Doc, вебсервісу СОТА, підсистеми FlyDoc — пропонує як готові так і індивідуальні рішення для електронного документообігу, котрі враховують галузь, масштаб компанії, а також інші індивідуальні особливості бізнесу замовника. А ще мають найширший функціонал, зручний інтерфейс та можливості інтегруватись з обліковою системою. Після того, як ви визначились з потребами та обрали потрібне рішення, можна переходити до етапу впровадження електронного документообігу.

Крок № 2. Повідомити про перехід на електронний документообіг співробітників. За потреби, провести навчання. Впровадження ЕДО, насамперед, вплине на роботу бухгалтерів, що працюють з первинними документами, офіс-менеджерів, яким часто доводиться відправляти чимало документів, а ще на логістів, спеціалістів з продажів та підтримки, які працюють напряму з клієнтами. 
Серед найбільших страхів працівників щодо впровадження ЕДО: “Я стану непотрібним, доведеться вчитися новому, і так все добре працювало!” Особливості людської психіки такі, що нововведення сприймаються у 80% випадків негативно. Але переважну частину страхів та заперечень  можна зняти вже на самому початку проєкту детальними поясненнями та навчанням. У результаті переходу на ЕДО у працівників з'явиться час для цікавіших завдань. Адаптаційний період та мотиваційні стимули також позитивно вплинуть на процес переходу.


Крок № 3. Внести в облікову політику роботу з електронними документами.
Потрібно прописати в обліковій політиці перехід підприємства на електронний документообіг — внести зміни у регламент роботи, внутрішні процедури та повідомити про це персонал.

Крок № 4. Отримати кваліфікований електронний підпис (КЕП) для відповідальних осіб, зазвичай, це: головний бухгалтер, фінансовий директор, СЕО та інші. Якщо ви подаєте звіти до податкової, то у вас вже є КЕП, і ви можете його використовувати для електронного документообігу.

Як вище було зазначено, кваліфікований електронний підпис надає юридичну силу електронному документові, тобто робить електронний документообіг юридично значущим. Кваліфікований електронний підпис є рівноцінним аналогом рукописного і складається з унікальних криптографічних даних. КЕП дозволяє точно простежити момент (дату та час), коли було підписано документ, завдяки позначці часу, що ставиться на документ автоматично при підписанні акредитованим центром сертифікації ключів (АЦСК) КЕП. 

Отримати електронний підпис можна у АЦСК “Україна”, — найбільшого комерційного надавача електронних довірчих послуг, — зібравши відповідний комплект документів. А якщо у вас вже є КЕП, то продовжити його чинність можна онлайн на сайті, без черг та виснажливого очікування.

Крок № 5. Повідомити про перехід на ЕДО контрагентів. Коли обраний вами оператор електронного документообігу здійснить технічну реалізацію програми, проінформуйте  контрагентів щодо зміни формату роботи. Підготуйте листи, де докладно поясніть переваги, які отримають обидві сторони від роботи з електронним документообігом. Не обов'язково одномоментно переходити на ЕДО з усіма контрагентами. Якийсь час можна вести змішаний документообіг: частково — електронний, а частково — паперовий, що зробить перехід для працівників більш плавним. Протестуйте ЕДО у роботі спочатку з десятьма лояльними контрагентами, впевніться, що усі процеси добре відпрацьовані. А потім вже масштабуйте на решту. Так, адаптаційний період зведе до мінімуму стрес від нововведень. 

Типи та види ЕДО: внутрішній та зовнішній електронний документообіг

Системи внутрішнього документообігу забезпечують рух документів між підрозділами організації. У багатьох компаніях фінансові документи перед тим, як вийти назовні, мають бути погоджені з усіма відповідальними особами, наприклад, представником юридичної служби, главбухом, фіндиром. Завдяки можливості налаштувати ланцюг погодження, цей процес прискорюється в рази. Це значно спрощує переміщення та погодження документів, які часто потребують доопрацювання та внесення певних правок. 

На відміну від внутрішнього, зовнішній електронний документообіг забезпечує можливість обмінюватися юридично значущими документами з партнерами та контрагентами. Тобто це рух документів спрямований назовні. Сучасний сервіс документообігу має забезпечувати можливість інтеграції з обліковою системою користувача, завантаження чи створення документів, підтримку різних форматів електронних документів.

При зовнішньому документообігу кожен документ перед відправленням підписується кваліфікованим електронним підписом (КЕП) та шифрується на сертифікат контрагента, що забезпечує йому юридичну силу та захист від перехоплення сторонніми особами. 

Основні перепони для впровадження електронного документообігу

Компанії, які ще не перейшли на електронний документообіг, серед причин, що їх стримують, найчастіше називають такі: 

  • контрагенти користуються різним ПЗ для ЕДО;

  • не всі бухгалтери хочуть навчатися роботі з новим функціоналом;

  • електронний документообіг, мабуть, коштує дорого.

Різне програмне забезпечення. Усі програмні продукти Linkos Group підключені до платформи стандартизованого обміну — ПТАХ, яка забезпечує інтероперабельність різних софтів для ЕДО. Це дозволяє контрагентам безперешкодно обмінюватись між собою. З іншого боку, M.E.Doc реалізував можливість погоджувати документи просто за посиланням, надісланим у будь-який месенджер чи на e-mail вашого контрагента. А це значить, що вашим клієнтам зовсім не обов'язково мати програмне забезпечення для електронного документообігу. При цьому усі вхідні документи безкоштовні.

Небажання вчитися працювати по-новому можна звести до мінімуму, якщо стимулювати працівників приємними бонусами. Наші фахівці проведуть навчання, де співробітники у доступній формі отримають усі необхідні знання. Спеціалісти M.E.Doc допоможуть впровадити ЕДО у поточні бізнес-процеси органічно, без кардинальних перелаштувань.

Окрім того, M.E.Doc пропонує рішення, що повністю інтегруються у програму, із котрою звик працювати бухгалтер. Тому із впровадженням електронного документообігу у такому варіанті працівникам не знадобиться перевчатися, вони продовжать працювати у звичному інтерфейсі з новими можливостями ЕДО. 

Мабуть, коштує дорого. Побутує хибна думка, що впровадження програм для електронного документообігу неодмінно коштує чимало, тому його можуть дозволити собі лише компанії з великими бюджетами. Так, зазвичай, стверджують ті, хто не рахував, у скільки обходиться його підприємству паперовий документообіг. І не порівнював цю цифру з ціною за ЕДО. 

Зокрема, розробник програми M.E.Doc, Linkos Group, пропонує низку рішень для бізнесу з різним масштабом. І якщо порахувати, скільки конкретне підприємство витрачає на паперовий документообіг, кур'єрські послуги, обслуговування принтерів і т. д. — переваги від впровадження та використання електронного документообігу очевидні. Адже ціна модулю програми для електронного документообігу M.E.Doc.Бізнес — усього 1 202 грн на рік! 

Наприклад, компанія АЦСК “Україна”, найбільший комерційний надавач електронних довірчих послуг в Україні, лише на купівлі паперу за три роки заощадила 646 674 грн. Детально з кейсом впровадження електронного документообігу на підприємстві можна ознайомитися за посиланням.  

Для великих компаній, яким потрібна інтеграція з власною ІТ-екосистемою, вартість впровадження електронного документообігу варіюється залежно від кількості додаткових технічних робіт.


Електронний документообіг в Україні - законодавче регулювання

У нашій країні електронний документообіг регламентується трьома законами: «Про електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Закон про бухгалтерський облік та фінансову звітність». Останній стосується безпосередньо первинних документів. Згідно з цими законами електронні документи мають таку ж саму юридичну силу, як і аналогічні паперові. Тобто, у разі податкових перевірок, судових слухань, тощо — достатньо надати документи в електронній формі. 

Відповідно до статті 5 «Закону про електронні документи та електронний документообіг» — електронним документом вважається лише той документ, який містить обов'язкові реквізити. 

Які ж обов'язкові реквізити мають бути у первинному документі згідно з законом «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»?

  • назва документа (форми);

  • дата, коли його створено;

  • назва компанії, від імені котрої складено документ;

  • зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;

  • посади осіб, що відповідальні за здійснення господарської операції та її правильне оформлення;

  • особистий підпис або інші дані, за якими можна ідентифікувати особу, що брала участь у здійсненні господарської операції. 

Тож, як бачимо, для оцифрування немає жодних перепон і перевести в електронний формат можна будь-який документ, головне — дотримуватися закону.  

                177481767_831811390768013_78706684306349177379067_831811454101340_50186317827152

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.